Terrible Two ve Sünnet

Yine güzel kararlar alma dönemi başladı hayatımda . Bunlardan biri de yeniden ve istikrar ile yazmak . Hem hamilelik haberiyle yazmaya başladığım defterime , hem de buraya.

Önceliklerimizi belirlerken bazen unutup kendimizi en sonlara atıyoruz. Anne olduğumdan beri kendimi çok fazla liste başında görmedim . Dönemsel olarak burun farkıyla öne geçsem de sonra bir bakıyorum listedeki milyon tane maddenin altında ezilivermişim. Haftanın 2 veya 3 günü iş çıkışı 2 'şer saat kendime bir kahve molası veya bir yoga dersi molası tanıyorum elbet ama bahsettiğim sadece kendime ayırdığım 2-3 saatlik özel zamanlar değil-di . Tabi bu yazıyı böyle devam ettirirsem taş olurum , kendimle alakalı en radikal kararı geçtiğimiz haftalarda verdim ama bu yazının konusu değil tabii .

Olayımız çükütella ! Ne zamandır sünnet muhabbeti ortada dönerken harekete geçebildiğimiz zaman tam 23. ay ! 2 yaş sendomu eşikten pis pis bakarken yüzümüze giriştik bu yola. Aklımızca bir fayda zarar analizi yaptık . Ya 2 yaş sendromu ile sünnet travmasını beraber yürütüp tüm aile göğüs göğüse mücadele edecektik , ya da 5-6 yaş civarlarını bekleyecektik . Bilimsel araştırmalar ne der bilemem ama ben anne iç güdülerimle şimdiye karar verdim ve tam 23. ay dönümümüz olan 7 nisan tarihinde kesim için doktorumuzla sözleştik . Hastaneye girişten çıkışa tam 6 saat geçti . 50 dakikası sünnet operasyonu sürdü. Sedasyon yapıldı . Narkoz gibi ağır bir bayıltma değil de uyuklama haliymiş. Zaten ameliyathaneden çıkarken ayılmaya başlamıştı bile. Sonrası sabır, Sonrası uykusuzluk , sonrası hepimize büyük travma !  Bugün 9. gün . Tüm aile tekrar umut dolu gözlerle bakmaya başladık çok şükür!  Ömer sonrasında pipisiyle beraber kişilik kaybına da uğradı :) içinden canavar çıktı . Bezden, krem tüplerinden , ıslak mendillerden hunharca kaçıyordu 75 metrekarelik evde. Şiddete çok meyillendi ve gencinden yaşlısına hepimizi bir temiz elden geçirdi .Çişini yapmaya korkuyor , son raddeye kadar tutuyordu .  Hala altını değiştirtmiyor ama ciddi yollar katettik. Eski kişiliğine geri dönmeye, bildiğimiz tanıdığımız Ömer olmaya başladı .şükür şükür şükür şükür !!!

Sünnet sonrası yaşadıklarımız korkutunca beni , psikolog bir tanıdığım ile görüştüm. Bana operasyon öncesi yaşanacakları anlatmamız gerektiğini söyledi. Geceleri kulağına fısıldamak , yada durumu kendisine açıkça anlatmak gibi . Yaşadığı duyguya empati yapmak için kabaca '' bir gün uyuduğunu ve uyandığında kolunun olmadığını düşün , pipisi de onun artık tanıdığı bir uzvu, kendini illaki eksik hissedecek , 2 yaş dönemi onun kendi benliğini kanıtlamaya çalıştığı, ben de varım , ben de buradayım dediği bir dönem iken siz bir parçasını onun elinden aldınız. Şimdi  daha sert bir şekilde benliğini kanıtlamaya , kendi otoritesini kurmaya çalışacaktır '' dedi. Bir kaç davranış önerisiyle , devam etmesi halinde oyun terapisi ile ona destek olma kararı aldık ama gerek kalmadı umarım, son 2 gündür ivme hızla yukarı doğru çıkıyor :)

Bu kriz de geride kalırken , mevlüt için hazırlanmaya başlayabiliriz artık . Ruhen çok yorulduk , çok bittik . Hanidir sesimiz çıkmazken yine dillere dolandı , 2 gün bir yere kaçsak ya'lar .  Program yoğun ramazan öncesi mini bir boşluk bulabilirsek ne ala , bulamazsak yine güzel bir soğuk su içeriz noolur yani !


Ama ya Bozcaada'da özlemişse bizi ???

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder